Chleb po gruzińsku

Tradycyjnie chleb w Gruzji tradycyjnie wypiekany jest w piecach tone. W każdym mieście natkniemy się na maleńkie piekarnie w której ręcznie /a nie przy pomocy maszyn/ robiony jest pyszny, aromatyczny o nie powtarzalnym smaku chleb. Do wyrobu tego „cudu” potrzeba zaledwie: mąki, wody, soli.. no i glinianego pieca chlebowego.

Jaki jest chleb gruziński? Dość cienki, chrupki, łatwy do rwania rękoma, aromatyczny. Nadaje się idealnie do wszystkich potraw. Nie raz ratował mi (_;_)

Produkty na chleb:

  • zakwas
  • ciasto: mąka pszenna (1kg)
  • łyżeczka soli

Przygotowanie zakwasu należy zacząć 5 dni wcześniej.

Dzień I
    50 g (ok. 5 łyżek) mąki pszennej razowej
    50 g (ok. 5-6 łyżek) wody przegotowanej lub mineralnej lub źródlanej
    Słoik o pojemności ok. 1l (słoik należy najpierw dokładnie umyć i wyparzyć)

Proporcje mąki i wody są orientacyjne, nie potrzeba do ich odmierzenia wagi. Najważniejszą rzeczą jest to aby stosunek mąki do wody wynosił 1:1 – czyli jedna porcja mąki i mniej więcej tyle samo wody. Mąkę i wodę wymieszać w słoiku. Konsystencja powinna być raczej gęsta.
Ważne jest aby słoika nie zakręcać. Najlepiej przykryć go ściereczką lub gazą (tak by dochodziło do niego powietrze) i odstawić w ciepłe miejsce na 24 godziny. Temperatura w jakiej będziemy przechowywać zakwas powinna wynosić od 24 do 27 stopni C. Ale mało kto będzie to mierzył. Po prostu należy odstawić słoik np. do szafki blisko piekarnika/lodówki itp. Można też postawić go w pobliżu kaloryfera lub innego źródła ciepła – dokładnie tak samo jak w przypadku zakwasu żytniego.

Dzień II, III, IV, V
Każdego następnego dnia należy powtarzać całą procedurę stosując te same proporcje mąki i wody. Przed dosypaniem nowej porcji mąki należy jednak usunąć i wyrzucić połowę wyhodowanego dotąd zakwasu i dodać mąkę i wodę w takich samych ilościach jak poprzednio czyli:
    1/2 zakwasu z dnia poprzedniego (resztę zakwasu należy wyrzucić)
    50 g (ok. 5 łyżek) mąki pszennej razowej
    50 g (ok. 5-6 łyżek) wody przegotowanej lub mineralnej lub źródlanej

Podczas tych kilku dni ciągłego dokarmiania powyższego zakwasu mogą następować różne zjawiska takie jak np. mocne rozwarstwianie się zakwasu, wytrącająca się woda, która tworzy warstwę na górze zakwasu lub czasem w połowie słoika. Zakwas po kilku godzinach od dokarmienia może też mieć już wyraźne pęcherze powietrza, po czym nagle opaść. Nie ma w tym nic niepokojącego. Gdyby zakwas mocno się rozwarstwiał można dodać przy dokarmianiu nieco więcej mąki, aby był bardziej gęsty. To powinno pomóc. I tak samo jak zakwas żytni – póki nie spleśnieje, a wytrącająca się woda nie będzie czarna – można założyć, że wszystko jest w porządku.

Po pięciu dniach mamy już gotowy zakwas pszenny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.