Jabłka bez tajemnic.. jakie ostatnio jadłeś?

W związku z tym, że ostatnio dość często w kuchni i nie tylko sięgałem po jabłka, postanowiłem coś o nich napisać.

Będąc na targowisku przyglądałem się ludziom kupującym ten owoc i stwierdziłem, że większość robi to na zasadzie „chybił trafił”, bądź sugerując się radą sprzedającego.

Pomyślałem zatem, że warto napisać coś w tym temacie.

Być może następne zakupy będą bardziej świadome (?) 🙂

jabłka

A zatem:

Często spotykane odmiany jabłek

Antonówka – stara odmiana, często uprawiana amatorsko, ma działkach. Antonówki są przeważnie zielone, chociaż w miarę dojrzewania mogą stać się lekko żółtawe. Są twarde, dość kwaśne, dlatego świetnie nadają się na przetwory.

Jabłoń domowa 'Antonówka': zdjęcie

Cortland – to jabłka pochodzące ze Stanów Zjednoczonych, bardzo lubiane w Polsce. Ich skórka jest pokryta w całości czerwonym, karminowym rumieńcem, miąższ jest biały, w smaku słodko-winny, lekko korzenny, kruchy, do tego nie ciemnieje po przekrojeniu. Są bardzo soczyste, nadają się do produkcji soków.

Delikates – typowo polskie, jesienne jabłka, wyhodowane po raz pierwszy w Poznaniu. Mają zielono-żółtą skórkę z wyraźnym czerwonym rumieńcem, ich smak jest słodko-kwaśny, a miąższ drobnoziarnisty. Powszechnie lubiane.

Ligol – kolejna odmiana wyhodowana w Polsce. Jabłka ligol pojawiają się w sklepach zimą, charakteryzują się żółtą, błyszczącą skórką z dużym, lekko czerwonym rumieńcem i kremowym miąższem. Są słodkie, kruche, mają delikatny, korzenny posmak. Uwaga! Nie można ich długo przechowywać.

Lobo – jesienne jabłka, które przybyły do nas z Kanady. Lobo mają – podobnie jak Cortlandy – pokrytą intensywnie czerwonym rumieńcem skórkę, ich miąższ jest za to delikatnie zielony, bardziej kwaskowy, soczysty.

Gala – odmiana, która przyjechała do nas aż z nowej Zelandii. Ma słodko-winny smak, nadaje się do jedzenia na surowo. Jej skórka jest pomarańczowo-czerwona. Jest jedną z najbardziej cenionych odmian jabłek.

Gloster – ich kształt jest charakterystyczny, stożkowaty, za to smak: kwaśny, orzeźwiający. Są średnio soczyste, dość twarde. Ich skórka jest pokryta w 80 procentach rumieńcem. Pochodzą z Niemiec.

Golden Delicious – golden to po angielsku “złoty”, nazwa jabłek jest jednocześnie określeniem koloru ich skórki, którą charakteryzuje brak rumieńca. Miąższ owoców jest kremowy, kruchy, słodko-winny, bardzo smaczny, ceniony przez koneserów. Golden Delicious to odmiana zimowa.

Granny Smith – intensywnie zielone, australijskie jabłka o podobnym, stożkowatym kształcie. Ich miąższ jest twardy, słodko-kwaśny, dzięki temu nadają się do obróbki termicznej, pasują idealnie do szarlotek.

Idared – w Stanach, na zachodzie i w wschodzie Europy są bardzo popularne, w Polsce też mają wielu zwolenników. To jabłka średniej wielkości i duże, z żółto-zielną skórką i czerwonym, rozmytym rumieńcem. Są kwaskowe w smaku, często stosuje się je do ciast, przetworów.

Janagold – odmiana amerykańska. Jabłka Janagold mają kremową skórkę i czerwono-pomarańczowy rumieniec. Są kruche, słodko-kwaśne, a przede wszystkim – niezwykle soczyste. Nadają się do wszystkiego, można jeść je na surowo.

Jonatan – to jabłka cenione przez koneserów. Ich smak jest słodko-winny, korzenny, a miąższ lekko żółtawy. Idealne owoce do jedzenia na surowo.

Papierówka – kolejna ze starych odmian. Papierówki charakteryzują się jasnożółtym kolorem, ich smak jest z początku kwaśny, w miarę dojrzewania staje się słodszy. Papierówki nadają się do przetwarzania, gotowania, pieczenia.

Paulared – odmiana jesienna.Jabłka są kuliste, spłaszczone, mają gładką, błyszczącą, cienką, jasnożółtą skórkę, z silnym, ciemnoczerwonym, rozmytym rumieńcem, który pokrywa niemal całą jej powierzchnię. Na skórce widać silnie woskowany nalot i liczne, małe, jasnoszare przetchlinki. Owoce są duże lub średniej wielkości. Ich smaczny miąższ jest biały lub kremowobiały, soczysty, lekko aromatyczny, słodko-kwaśny. Jabłka po zbiorze są dość twarde, z czasem miękną.

Reneta – stara, zimowa odmiana jabłek, która przybyła do nas z Anglii. Reneta ma żółtą skórkę z pomarańczowo-czerwonym, bladym rumieńcem. Jej miąższ ma kremową barwę, jest średniosoczysty, lekko kwaskowaty. Renety nadają się do długiego przechowywania.

Rubin – czeska, zimowa, niezmiernie popularna odmiana jabłek. Są cenione za słodko-winny, aromatyczny smak. Rubiny są duże, pomarańczowo-żółto-czerwone, mają żółtawy miąższ. Wprost stworzone do jedzenia na surowo.

Sunrise – jedna z letnich odmian jabłek. Sunrise są pokryte prawie zupełnie karminowym rumieńcem. Są soczyste, słodkie, nadają się do jedzenia na surowo. Przypominają w smaku najlepsze, jesiennie i zimowe odmiany.

Szampion (champion, sampion) – to jesienne, słodkie, aromatyczne jabłka. W zależności od regionu, w którym są uprawiane jabłonie, mają bardziej lub mnie rozmyty rumieniec, zielono-żółtą skórkę. Ich smak może się kojarzyć z gruszką. Są powszechnie lubiane. Nadają się do przetworów i jedzenia na surowo.

 

Ze względu na zastosowanie kulinarne, jabłka możemy podzielić na:

Deserowe – takie, które najlepiej smakują spożywane w postaci surowej: jako przekąska, dodatek do farszu, sałatek. Są słodkie lub słodko-winne, soczyste, twarde, bardzo smaczne.

Stołowe – to jabłka uniwersalne, można je jeść na surowo, ale też gotować, piec. Nadają się zarówno do ciast, mięs, jak i przegryzania między posiłkami. Są aromatyczne, słodko-kwaśne.

Do obróbki termicznej – są wprost stworzone, żeby robić z nich musy, dżemy, sosy, dodawać do ciast. Szybko się rozgotowują, są kwaskowe w smaku, dzięki czemu przetwory nie są mdłe w smaku. Oczywiście, niektórzy lubią jeść kwaśne jabłka w postaci surowej.

 

Poniżej najpopularniejsze i najbardziej charakterystyczne przykłady tych trzech rodzajów jabłek:

Deserowe (do jedzenia na surowo) Stołowe (do jedzenia na surowo i do przetworów) Do obróbki termicznej
Delikates
Ligol
Rubin
Jonatan
Gala
Cortland
Idared
Antonówka
Reneta

Duże znaczenie przy wyborze jabłka do konkretnego zastosowania kulinarnego ma jego smak, soczystość, konsystencja miąższu. Najlepsze szarlotki i dżemy robi się z kwaskowych, bogatych w pektyny antonówek, do mięs, surówek, suszenia pasują jabłka mięsiste, słodko-kwaśne, np. Idared czy Jonatan.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.